Uzmana Sor
Saç dökülmesi ve saç bakimi konularinda Türkiye'nin
ilk uzman sitesi sizler için açilmistir. Sitemizde yer alan
makalelerimizi takip edebilirsiniz yada sorularinizi direk
olarak uzmanimiza sorabilirsiniz!
Dünya Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Kürşad Türkmen'i Konuşuyor

Kanada Ottowa Hastanesi’nde embriyonik kök hücre ile deri üzerinde araştırmalar yapan Türk bilim adamı Prof. Dr. Kürşad Türkmen, saçlı deri üretmeyi başardı.

Embriyonik kök hücreyle ürettiği yeni deri hücrelerini farelerde deneyen ve başarı elde eden Prof. Dr. Kürşad Türkmen, aynı yöntemle saçlı deri üretmeyi de başardı. Türkmen, diyabet yaraları ve derin yanıkların tedavisi için çalışıyor.

Hematoloji Kongresi için Antalya’ya gelen Prof. Dr. Türkmen, embriyonik kök hücre ile deri araştırmaları yürüttüğünü söyledi. Dünya nüfusunun yaşlandığına ve yaşlılığın neden olduğu hastalıkların arttığına dikkati çeken Türkmen, bu hastalıkların tedavi maliyetlerinin ülke ekonomilerini tehdit eder boyuta ulaştığını bildirdi.

Bu nedenle embriyonik kök hücre araştırmalarının büyük önem taşıdığını dile getiren Türkmen, “Embriyonik kök hücre araştırmaları, yaşlanan dünyamızda Sağlıklı yaşayabilmek için doku yenilemesi anlamına geliyor. Henüz araştırma aşamasındaki bu çalışmalarda hayvanlarda çok iyi sonuçlar alınıyor. Ancak bu tedavilerin insanlara uygulanabilmesi için uzun yıllara ihtiyaç var” dedi.

Embriyonik hücreden tüm vücut dokularının üretilebildiğini belirten Türkmen, bu hücrelerin yıllar sonra diyabet, parkinson, kalp kası yetersizlikleri ve MS hastalıklarının tedavileri için umut olduğunu söyledi.

Deri çalışmaları

Kendisinin başkanlığında bir grup bilim adamının Kanada’da çalışmalara devam ettiğini ifade eden Türkmen, embriyodan elde edilen kök hücreleri, laboratuvar ortamında yeni deri hücrelerine dönüştürdüklerini dile getirdi.

Ağır yanıkların ve ayaklardaki diyabet yanıklarının tedavisini amaçladıklarını belirten Türkmen, aynı yöntemle saçlı deri ürettiklerini de dile getirdi.

Yöntemi farelerde denediklerini ve başarı sağladıklarını dile getiren Türkmen, çalışmanın daha sonra maymunlarda deneneceğini, gerekli izin ve denetimlerin ardından yıllar sonra tedavi amacıyla kullanılabileceğini kaydetti.

Bu yöntemle, diyabet yaraları ile ağır yanık izlerinin laboratuvar ortamında üretilmiş yeni deri hücreleriyle tedavi edilebileceğini ve hastalarda iz kalmayacağını vurgulayan Türkmen, saçlı deri ile de kelliğe çözüm olunabileceğini sözlerine ekledi.

Kellik nedir?

Kellik, saç kaybı veya azalmasıdır, genellikle başın üst kısmında görülür. Ayrıca kılların doğal olarak büyüdüğü bedenin diğer bölgelerinde de dökülmeler görülebilir. Kellik genellikle yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca bazı hastalıklar ve ilaçlar da kelliğe neden olabilir.

Saç dökülmesi nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Pekçok kellik çeşidi vardır: erkek ve kadın tipi kellik, bölgesel, ve genel.

Erkek tipi kellik kalıtsaldır. Bu kalıtsal kellik genellikle başın ön kısmında görülür, geriye doğru açılma meydana gelir. Ayrıca başın üst kısmında da ortaya çıkabilir. Zamanla, kellik başın üst kısmını kaplayıp sadece yanlarda saç kalıncaya kadar devam eder.

Kadınlarda bazen kadın tipi kellik görülür. Genellikle başın ön kısmında, üst kısmında veya yanlarında saç dökülmesi görülür.

Bölgesel saç dökülmesi genellikle belirli böllgelerde ortaya çıkar. Nedenleri:

• Alopesi areata, belirli bir bölgede ani olarak saç dökülmesi, genellikle başın küçük bir bölümünde görülür (nedeni bilinmemektedir)
• Ringworm, bir çeşit mantar hastalığı
• Kanser için radyasyon tedavisi
• Sıcak tarak veya saç kurutma makinesi
• Saçın çekilmesine neden olan saç şekilleri, örneğin sıkı saç örgüleri
• Perma ve saç kurutma işlemlerinde kullanılan sıcak yağ tedavileri ve kimyasallar
• Sinirsel saç çekmeler
• Yanıklar ve ciddi deri hastalıklarına bağlı kalıcı cilt problemleri

Genel saç kaybı, bütün saçların aynı anda dinlenme durumuna geçmesi ve dökülmesi neticesinde ortaya çıkar. Nedenleri:

• Stresli durumlar, örneğin büyük ameliyat, yüksek ateş, veya ciddi veya kronik hastalıklar
• Hamilelik
Genel saç kaybının diğer nedenleri:
• Kanser ilaç tedavisi
• Bazı ilaçlar ve yüksek dozda A vitamini
• Tiroid hastalığı

Alopesiye universal ise nadir görülen bir saç dökülme tipidir, ve kirpik, kaş, ve genital bölgeler ve koltuk altları gibi bedenin diğer bölgelerinde de etkili olur. Nedeni bilinmemektedir.
Nasıl teşhis edilir?

doktorunuz tıbbi geçmişinizle ve ailenizde görülen saç dökülmeleriyle ilgili sorular yöneltecektir. Başınızı ve cildinizi inceleyecektir. Kan testleri veya mantar olup olmadığını belirlemek için testler istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Kelliğin bazen ilaçla tedavi edilmesi gerekir.
Doktorunuz saç dökülmelerini azaltmak ve saç büyümelerini hızlandırmak için çeşitli ilaçlar önerebilir.
Bu ilaçlar saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır, ancak yeni çıkan saçlar orjinal saçınıza benzemeyebilir. Bu tedaviye yeni saçlar çıkana kadar devam edilmelidir.

Erkekler ayrıca kendilerine özel başka ialçlardan da kullanabilirler. Bu ilaçlar erkeklerin %80’ninde saç dökülmelerini azaltmaktadır, ve %50 oranında yeni saç çıkmasını sağlamaktadır. Etkisinin görülmesi bir yılı bulabilir. Ancak bu ilaçların düzenli olarak hergün alınması gerekir. Aksi takdirde ilaçların etkileri bir yıl içinde ortadan kalkacaktır. Bu ilaçlar bazı erkeklerin memelerinde hasssasiyete neden olabilir.

Erkeklere özel ilaç tabletlerine hamile kadınların dokunmaması gerekir, çünkü ilaç deri yoluyla absorbe edilebilir. Bu ilaçlar, henüz anne karnındayken, erkek bebeklerin genital organlarında Anormal büyümelere neden olabilir.

Eğer saç dökülmesinin nedeni bir hastalıksa, doktorunuz o hastalığın tedavisi için ilaçlar önerecektir. Örneğin, saç dökülmesine ringworm sebep oluyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç tavsiye edecektir. Tedavinin ardından genellikle saçlar yeniden büyümeye başlar.

Eğer sizde alopesi areata varsa, saçlarınız muhtemelen 6-12 Ay içinde doğal olarak büyüyecektir. Doktorunuz büyümeyi hızlandırmak için, başınıza steroid enjekte edebilir, veya saç dökülmesinin olduğu bölgeye ilaç solüsyonu kullanabilir. Bu problem yineleyebilir.

Saç ekleme yönteminde ise, saçlı deri başın bir bölgesinden alınıp diğer saç olmayan bölgeye kaydırılmaktadır. Bu tedavinin sonuçları ise kalıcı olabilir veya birkaç yıl sürebilir.

Etkileri Ne Kadar Sürer?

Erkek tipi kellik bir ömür boyu sürer. Ayrıca derinin zarar görmesi veya yanık gibi durumlarda da kellik kalıcıdır. Diğer tip kellikler geçicidir ve birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer farkedilir bir kellik varsa, doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu arada sağlıklı bir diyet takip etmelisiniz, istirahat etmeli ve stresten uzak durmalısınız. Eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmeyen bir hastalıksa, bu yöntemler yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesinin olduğu bölgeyi tahriş etmekten sakınmalısınız. Örneğin, saç tokası, elastik saç bantları, saç kurutma makineleri, sıcak taraklar, veya kimyasallar. Doğal saç fırçaları kullanın. Eğer çok fazla saç dökülmesi varsa, saçınızın kısa modelini değiştirebilirsiniz ve kelliğin çok belirgin olduğu bölgeleri bu şekilde kapatabilirsiniz. Veya, peruk, şapka, veya diğer başınızı kapatan giysiler tercih edebilirsiniz.

Reçetesiz ilaçlar kullanmakatan sakınmalısınız. Çünkü bu ürünler genellikle etkili değildir ve deriye ve saça zarar verebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda görülen saç kaybı, erkeklerdeki gibi kalıtsaldır. Kalıtsal kellik genellikle başın ön tarafında, üstünde, veya yanlarında saçın azalmasına neden olur. Kadınlarda tamamen kelliğe çok nadir rastlanır.

Anormal saç dökülmesi nedir?

Bir Günde yaklaşık 100 ile 125 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak, günde 125 telden fazla saçın dökülmesi veya dökülen saçların yerine yeniden saç gelmemesi probleme neden olabilir. Ayrıca bedeninizin diğer bölümlerinde de kıl dökülmeleri görülebilir. Saç dökülmeleri nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Kadınlarda değişik tiplerde saç dökülmesi vardır:

• Kadın tipi kellik
• Bölgesel saç kaybı
• Genel saç kaybı

Bölgesel saç dökülmesi genel olarak belirli bölgelerde ve düzensiz bir şekilde ortaya çıkar. Nedenleri:

• Alopesi areata, genellikle başın küçük bir bölgesinde görülen ani saç kaybı, nedeni bilinmemektedir.
• Ringworm, bir çeşit mantar hastalığı
• Kanser tedavisi
• Sıcak tarak veya saç kurutma makinesi
• Saçın çekilmesine neden olan saç şekilleri, örneğin sıkı saç örgüleri
• Perma ve saç kurutma işlemlerinde kullanılan sıcak yağ tedavileri ve kimyasallar
• Sinirsel saç çekmeler
• Yanıklar ve ciddi deri hastalıklarına bağlı kalıcı cilt problemleri

Hamilelik de bölgesel, geçici saç dökülmesinin nedenlerinden biri olabilir. Doğumdan sonra bir veya beş aya kadar normalden daha fazla saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Görülen bu saç dökülmesi doğaldır, çünkü hamilelik sırasında hamile olmadığınız zamanlara göre daha fazla saç dinlenme durumundadır. Dinlenme safhası başımızdaki saçın büyüme ve dökülme periyodunun bir parçasıdır. Saç dökülmesinin ardından altı veya oniki ay içinde saçlar tekrar sıklaşır. Saç kaybı kalıcı değildir veya açık bir kelliğe neden olmaz.

Genel saç kaybı, bütün saçların aynı anda dinlenme durumuna geçmesi ve dökülmesi neticesinde ortaya çıkar. Bu tür saç dökülmesi stresli durumlarda görülebilir, örneğin büyük ameliyatlar, yüksek ateş, veya ağır veya kronik hastalıklar. Genel saç kaybının diğer nedenleri:

• Kanser için ilaç tedavisi
• Bazı reçeteli ilaçlar
• A vitamininin yüksek dozda alınması
• Tiroid rahatsızlığı

Alopesiye universal ise nadir görülen bir saç dökülme tipidir, ve kirpik, kaş, ve genital bölgeler ve koltuk altları gibi bedenin diğer bölgelerinde de etkili olur. Nedeni bilinmemektedir.

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizle ve ailenizde görülen saç dökülmeleriyle ilgili sorular yöneltecektir. Başınızı ve cildinizi inceleyecektir. Kan testleri veya mantar olup olmadığını belirlemek için testler istenebilir.
Nasıl tedavi edilir?

Geçici saç dökülmelerindeki bazı durumlarda, basit önlemler işe yarayabilir, örneğin sağlıklı bir diyet veya saçınıza uyguladığınız bakımı değiştirmeniz saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer saç dökülmelerinin nedeni bir hastalıksa, doktorunuzun vereceği ilaçla tedavi mümkün olabilir. Örneğin, saç dökülmesine ringworm neden oluyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç tavsiye edecektir. Hastalıktan etkilenmiş bölgede yeniden saç çıkmaya başlayacaktır.

Kelliğin bazen ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz saç dökülmelerini azaltmak ve saç büyümelerini hızlandırmak için ilaç önerebilir. Bu ilaç saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır, ancak yeni çıkan saçlar orjinal saçınıza benzemeyebilir. Bu tedaviye yeni saçlar çıkana kadar devam edilmelidir.

Erkekler ayrıca kendilerine özel başka ialçlardan da kullanabilirler. Ve hamile kadınların bu tabletlere dokunmaması gerekir, çünkü ilaç deri yoluyla absorbe edilebilir. Bu ilaçlar, henüz anne karnındayken, erkek bebeklerin genital organlarında anormal büyümelere neden olabilir.

Eğer sizde alopesi areata varsa, saçlarınız muhtemelen 6-12 ay içinde doğal olarak büyüyecektir. Doktorunuz büyümeyi hızlandırmak için, başınıza steroid enjekte edebilir, veya saç dökülmesinin olduğu bölgeye ilaç solüsyonu kullanabilir. Bu problem yineleyebilir.

Saç ekleme yönteminde ise, saçlı deri başın bir bölgesinden alınıp diğer saç olmayan bölgeye kaydırılmaktadır. Bu tedavinin sonuçları ise kalıcı olabilir veya birkaç yıl sürebilir.
Etkileri Ne Kadar Sürer?

Kadın tipi kellik bir ömür boyu sürer. Ayrıca derinin zarar görmesi veya yanık gibi durumlarda da kellik kalıcıdır. Diğer tip kellikler geçicidir ve birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer farkedilir bir kellik varsa, doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu arada sağlıklı bir diyet takip etmelisiniz, istirahat etmeli ve stresten uzak durmalısınız. Eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmeyen bir hastalıksa, bu yöntemler yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesinin olduğu bölgeyi tahriş etmekten sakınmalısınız. Örneğin, saç tokası, elastik saç bantları, saç kurutma makineleri, sıcak taraklar, veya kimyasallar. Doğal saç fırçaları kullanın. Eğer çok fazla saç dökülmesi varsa, saçınızın kısa modelini değiştirebilirsiniz ve kelliğin çok belirgin olduğu bölgeleri bu şekilde kapatabilirsiniz. Veya, peruk, şapka, veya diğer başınızı kapatan giysiler tercih edebilirsiniz.

Reçetesiz ilaçlar kullanmakatan sakınmalısınız. Çünkü bu ürünler genellikle etkili değildir ve deriye ve saça zarar verebilir.

Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirim?

Saç dökülmelerinin pek çok tipinde saç dökülmesini önlemek için yapılabilecek hiç birşey yoktur.Fakat bu süreci çok yavaşlatmak için çeşitli ilaçlar ve ürünler mevcuttur.

Copyright © sacimdokuliyor.com
Designed By Dewa Reklam