Uzmana Sor
Saç dökülmesi ve saç bakimi konularinda Türkiye'nin
ilk uzman sitesi sizler için açilmistir. Sitemizde yer alan
makalelerimizi takip edebilirsiniz yada sorularinizi direk
olarak uzmanimiza sorabilirsiniz!
Boyalı ve Yıpranmış Saçlar İçin; SAÇ MASKESİ

Sadık Bir Üyemizin Tavsiye Mailini sizlerle paylaşıyorum, Uzman


Her bayan saçlarının güzel olmasını ister, bunun içinde saç boyamak imaj değiştirmenin adımlarından birisi. Fakat zamanla saçlar kimyasal boyalara maruz kalarak yıpranmakta, incelmekte, matlaşmakta, uçları kırılmakta, kurumakta ve biz hanımların moralini bozmakta.

Benimde tıpkı sizler gibi saçlarım saydığım sonuçlara maruz kaldı. Tiroid yetmezliğinden zaten kuruyan saçlarım korkunç bir hal aldı. Çareyi zaten kısa olan saçlarımı biraz daha kestirmekte buldum. İşte her şey kestirmekle son bulmuyor malesef; benim gibi tiroid yetmezliğiniz varsa saçlarınız ayna oluveriyor. Sonuçta bu hastalıkla elbette başa çıkacağım kendime göre türlü yöntemlerim mevcut tabi ama saçlarıma kesim dışında uyguladığım bir maske varki gerçekten çok faydalı. Bu maskeyi sağlıklı veya sağlıksız her türlü saça uygulayabilirsiniz. Ama unutmayın lütfen eğer saçların uçları çatallaşmış ve gerçekten çok kurumuşsa kesim gerçekten şart.

 

Nasıl bir maske bu, malzemeler nedir diyorsanız işte tarif,

1 tane avokadonun yarısı kullanılacak fakat saç uzunsa 1 tane tüm avokado yeterli

1 yumurtanın sarısı

2 yemek kaşığı zeytinyağı ( saç uzunsa arttırılabilir )

1 yemek kaşığı susam yağı

1 yemek kaşığı papatya yağı ( arzunuza göre evde vardı ben koydum kokusu çok güzel )

1 yemek kaşığı badem yağı

 

Avokadonun kabuğunu incecik soyun ve çatalla ezin, içine yumurtanın sarısı, zeytinyağı, susam yağı, papatya yağı ve badem yağını ilave edin, karıştırın. Temiz yıkanmış ve kurutulmuş saçınıza, diplerine masaj yaparak iyice yedirin. En az iki saat bekletin, saçınızda ne kadar kalırsa o kadar faydalıdır aslında, dayanabildiğiniz kadar dursun. Sonra saçınıza uygun bir şampuanla yıkayın. Daha önceki yazılarımda ceviz yaprağının saç uzattığından, ne kadar faydalı olduğundan bahsetmiştim. Saçlarınız yağlıyken ceviz yapraklarını kaynatıp hazırlayabilir ve banyodan çıkmadan evvel saçlarınızı en son bu suyla durulayabilirsiniz.

 

Çok yıpranmış saçlar haftada bir kez uygulandığında daha kolay toparlanır. Daha az yıpranmışsa 2 veya 3 haftada bir uygulanabilir veya ayda 1 kez. Maskenin uygulama zamanına saçınızın durumuna göre karar vermelisiniz, ilk uygulamada bile değişimi fark edersiniz ve memnun kalacağınızdan eminim :)

Çinko eksikliği saçların beyazlamasına, dökülmesine ve kurumasına sebep oluyormuş bende yeni öğrendim. Kanımdaki çinko miktarım eksik çıktı şimdi takviye alacağım, bakarsınız beyaz saçlar siyahlar kimbilir :) nerdeeeeeee dediğinizi duyar gibiyim, bencede nerdeeeeeee, ama olsun hiç belli olmaz, çinko nelerde var araştıracağım sevgili arkadaşlarım. Hep güzel, sağlıklı ve bakımlı olmanızı istiyorum. Bebek teninizde saçlarınız sağlıkla parlasın.

 

 

Copyright © sacimdokuliyor.com
Designed By Dewa Reklam